WWW.CELYSVET.CZ - encyklopedie: pokojové rostliny, psi, kočky, státy ___________________________________________________________________________________

Sparmánie, pokojová lipka (Sparmannia)


ROSTLINNÝ SVĚT


Jižní Afrika ve Vašem pokoji.


BOTANICKÝ NÁZEV:
Sparmannia africana.
POPIS:
Domovem této rostliny je Jižní Afrika, oblast mysu Dobré naděje. Je to stromeček s velkými, světle zelenými listy, které mají srdcovitý tvar. Má bílé kvítky, z jejichž středu vystupují zlatavé tyčinky s purpurovými prašníky. Kvete velmi dlouho. Tato rostlina je rychle rostoucí a ne příliš náročná. Při přeschnutí půdy, slabé výživě nebo při prudkých změnách teploty však často shazuje listy. Pokud listy opadají, vytvořme rostlině vhodné podmínky, však ona se nám na jaře ze spících oček znovu zazelení. Tuto rostlinu lze jen velmi málo postřikovat. Vláha, která se zadržuje v jejích chlupatých listech, způsobuje jejich uhnívání. Rostlina dobře roste jak v teplých, tak i v chladných místnostech. Vyžaduje časté a dostatečné zalévání a hnojení minerálními hnojivy, zejména v období růstu. V létě ji můžeme mít na zahradě nebo na balkóně, ještě lépe se jí však bude dařit v pokoji, na stále stejném místě. Má ráda vzdušná umístění s dostatkem slunečních paprsků, před poledním žárem ji však vždy přistiňujeme. Kvůli svému rychlému růstu je nutné ji každý rok přesazovat. Jako půda se používá směs hlinité půdy, humusu, listové půdy a písku (v poměru 2:2:2:1). Rozmnožuje se řízky.
ČELEĎ:
Tiliaceae, lipovité.
PŮVOD:
Jižní Afrika.
UMÍSTĚNÍ:
Světlé místo.
TEPLOTA:
Sparmannia dobře roste v mírných a teplých podmínkách, ale maximální teplota je 23°C. Zimní minimum je 10°C.
SVĚTLO:
Sparmánie upřednostňuje velmi dobré osvětlení jak v létě, tak i v zimě. Zastínění je vhodné pouze v létě, v době, kdy na rostlinu dopadají přímé polední sluneční paprsky.
ZÁLIVKA:
Na jaře i v létě mírná. Neboť se díky rozložitým listům odpaří velké množství vody, měli bychom v létě rostlinu každý den zalévat. V zimě se zálivka omezuje. Zem však musí být stále lehce vlhká.
HNOJENÍ:
Sparmánie se od dubna do září přihnojuje každé 2 týdny tekutým hnojivem pro pokojové rostliny.
VZDUŠNÁ VLHKOST:
Sparmánie má ráda vlhký vzduch, rosit se však musí opatrně, protože vlhkost zadržující se v chlupatých listech by mohla způsobit jejich zahnívání.
PŘESAZOVÁNÍ:
Do 3 let věku se Sparmannia každý rok přesazuje dvakrát, a to na začátku jara a na začátku léta. Po 3 letech věku se Sparmannia přesazuje každý rok již pouze jednou, ale pokračuje se s kažodoročním přihnojiváním.
Doporučená směs zeminy: 2 díly drnovky, 1 díly listové kompostové zeminy a 1 díl písku. Nutná je dobrá drenáž.
MNOŽENÍ:
Sparmánie se množí vrcholovými řízky a vrcholky bočních výhonků, a to na jaře i v létě. Řízky zakoření rychleji, jestliže se ze shora zakryjí sklem nebo mikrotenovým sáčkem. Čím hlubší bude řez, tím bohatší keříček nás poléze překvapí.
ŠKŮDCI, CHOROBY:
Molice. Pokud je v jejích chlupatých listech zadržováno příliš mnoho vlhkosti, způsobí to jejich zahnívání. Svilušky a třásněnky napadají Sparmanniu při nedostatku čerstvého vzduchu.

___________________________________________________________________________________