Cypřiš velkoplodý (Cupressus macrocarpa)Cypřiš velkoplodý je urostlý neopadavý strom pyramidového tvaru.
BOTANICKÝ NÁZEV:
Cupressus macrocarpa, 'Goldcrest'.
POPIS:
Je to urostlý neopadavý strom pyramidového tvaru. Pěstuje se i jako bonsaj. Listy má tmavě zelené, šupinovité. Konce listů jsou tupé, lehce ohnuté. Cypřiš potřebuje světlé prostory, mírnou zálivku v létě, méně v zimě, teplotu v zimní období 8 až 9°C. Jako substrát se využívá směs drnové zeminy, listovky a písku (v poměru 4:2:1). Množí se semeny a řízky.
ČELEĎ:
Cupressaceae, cypřišovité.
PŮVOD:
Kalifornie, Amerika .
TEPLOTA:
Mírná, v zimě kolem 8°C. Od konce května do konce srpna by měl být na vzduchu, s přistíněním a ochranou před průvanem. Velkým nepřítelem je horký vzduch ústředního topení.
OSVĚTLENÍ:
Vyhovuje rozptýlené jasné osvětlení, přistínění od přímého slunečního záření, hlavně v létě. V zimě ho postavíme blíže ke světlu, nejlépe na jižní okno. Při nedostatku světla se rostlina vytahuje, ztrácí formu. Při přebytku listy žloutnou a usychají.
ZALÉVÁNÍ:
Od jara do podzimu vydatná, v zimě mírná. Nesnáší přebytek vody a těžko snáší přeschnutí zeminy. Zálivka v zimě závisí na teplotě v místnosti. Pokud je teplota v místnosti 8°C, tak bude zálivka nutná zhruba každých 10 dnů. Při teplotě 12 až 14°C, zaléváme každých 5 až 7 dnů.
HNOJENÍ:
Od května do srpna hnojíme tekutým minerálním hnojivem pro pokojové rostliny. Dáváme polovinu doporučené koncentrace. Hnojíme 1x do měsíce.
VLHKOST VZDUCHU:
Na jaře a v létě pravidelně rosíme. Pokud nemůžeme dát rostlinu v zimě na chladnější místo, rosíme ji ráno a večer.
PŘESAZOVÁNÍ:
Každý druhý rok. Doporučený podíl zeminy: 1 část hlinito-drnové zeminy, 2 díly listovky, 1 díl rašeliny, 1 díl písku. Cypřiš má rád kyprou zeminu. Při přesazování dávejte pozor, aby byl kořenový krček nad zeminou. Doporučujeme velmi dobrou drenáž.
ŠKŮDCI, CHOROBY:
Svilušky při příliš teplém přezimování.
VAROVÁNÍ:
Škodí přímé slunce a stagnující voda. |