Pomerančovník (Citrofortunella mitis)Pomerančovník (Citrofortunella mitis) je citrusová rostlina, jenž plodí dobře známé a oblíbené plody.
BOTANICKÝ NÁZEV:
Citrofortunella mitis.
POPIS:
Pomerančovník (Citrofortunella mitis) je citrusová rostlina kvetoucí a plodící, lehce snáší ořezání koruny. Vyhovuje jí přímý sluneční svit i pokojová teplota. Pomerančovník (Citrofortunella mitis) vyžaduje v době aktivního růstu zálivku mírnou, v zimě omezenou. V době květenství je hutné ji jedenkrát až dvakrát do týdne přihnojovat minerálními látkami. Má velice rád vysokou vlhkost vzduchu. Pomerančovník (Citrofortunella mitis) postavte v květináči na podložku s vlhkým štěrkem a regulovaně postřikujte vodou pokojové teploty.
ČELEĎ:
Rutaceae, routovité.
PŮVOD:
Jihovýchodní Asie.
UMÍSTĚNÍ:
Pomerančovník (Citrofortunella mitis) nade vše miluje přímé slunce. Zvolte mu tedy stanoviště, na které dopadají přímé sluneční paprsky.
TEPLOTA:
Pomerančovník (Citrofortunella mitis) je teplomilná rostlina. Předpokládaná teplota je okolo 18 až 20°C. V zimě chladnější okolo 12°C. V příliš chladném umístění může rostlina málo plodit.
OSVĚTLENÍ:
Pomerančovník (Citrofortunella mitis)Jasné přímé světlo je příhodné, daří se okolo východního a západního okna, také možnost umístění na severním okně.
ZÁLIVKA:
Pomerančovník (Citrofortunella mitis) vyžaduje v létě a na jaře zálivku mírnou, v zimě zálivku omezujeme na 1 až 2 krát do týdne, vždy vlažnou vodou. Nedopustíme přesušení kořenového balu, které vede ke kroucení listů a jejich opadávání, opadávají i plody. Taktéž přelití rostlině škodí. Na začátku října omezujeme zálivku.
VLHKOST VZDUCHU:
Pomerančovník (Citrofortunella mitis) potřebuje pravidelné rosení v létě, v zimním období je nutné rosení u rostlin, které jsou umístěny v místnosti s ústředním topením.
PŘESAZOVÁNÍ:
Pomerančovník (Citrofortunella mitis) se jako mladá rostlinka přesazuje každoročně na jaře. Starší rostliny přesazujeme za 2 až 3 roky. Po ukončení růstu se nemusí přesazovat. Pozor se musí dávat na kořenový bal a dobrou drenáž. Kořenový krček v nové nádobě musí být ve stejné úrovni jako ve staré. Nedoporučuje se přesazovat stromky kvetoucí nebo s plody. Pro mladé rostliny je potřeba lehká zemina, pro starší spíše težší. Kyselost zeminy pro citrusy by měla být pH 6,5 - 7.
Doporučené složení zeminy: 2 díly drnovky, 1 díl listovky, 1 díl prohnojené zeminy s kravským hnojem a 1 díl písku.
HNOJENÍ:
Pomerančovník (Citrofortunella mitis) přihnojujeme od března do srpna každé 2 týdny komplexním hnojivem pro kvetoucí pokojové rostliny a speciálním hnojivem pro citrusové rostliny. Čím je rostlina starší, tím potřebuje více hnojiva. Hnojivo přidáváme do zálivky. Jednou na jaře a jednou v létě můžeme použít i organické hnojivo.
ROZMNOŽOVÁNÍ:
Pomerančovník (Citrofortunella mitis) se rozmnožuje řízky na jaře, použijeme fytohormony, také výhonky a semeny.
ŠKŮDCI, CHOROBY:
Štítenky, červci, svilušky. Při suchosti vzduchu může být rostlina napadána štítovkami nebo mšicemi.
|