Křídelnice (Pteris cretica)Oblíbená pokojová rostlina.
BOTANICKÝ NÁZEV:
Pteris cretica 'Albolineata', 'Rowen', 'Wimsettii', Pteris ensiformis 'Evergemensis', 'Victoriae', Pteris quadriaurita 'Argyrea', Pteris tremula.
POPIS:
Tato rostlina je kapradina. apradiny se dělí na vícero čeledí. Jestliže je kapradina schopná rozmnožování, pak se ne spodní straně listu objeví skvrna hnědé barvy. Většina kapradin je zvyklá na teplé klima bez teplotních výkyvů, na vysokou vlhkost vzduchu a zastínění. Listy jsou velmi křehké, je nutné je chránit od poškození. Zaléváme je intenzivně, zem by neměla nikdy vysychat. Používají se minerální hnojiva. Rozmnožují se vegetativně, a to dělením napůl vyzrálých výhonů. Škodí mu pouze červci. Kapradiny se dobře snesou s čeledí broméliových, mají stejné požadavky na světlo i vlhkost vzduch.
ČELEĎ:
Pteridaceae, křídelnicovité.
PŮVOD:
Tropické a subtropické oblasti celého světa.
UMÍSTĚNÍ:
V polostínu a stínu.
TEPLOTA:
V létě okolo 20 až 22°C, v zimě kolem 14 až 15°C. Pro druhy se zelenými listy však ne nižší než 12°C, pro pestrolisté druhy ne nižší než 16°C.
Je citlivá na průvan.
SVĚTLO:
Stanoviště pro křídelnici by mělo být dostatečně světlé, avšak se zastíněním před přímými slunečními paprsky, tzn. lehký polostín. Může růst i na celkem tmavých místech, keř však bude řídký a nehezký.
ZÁLIVKA:
Zalévá se pouze odstátou vodou, která neobsahuje vápno. Zálivka je na jaře a v létě vydatná, v zimě střídmá, půda však musí být stále navlhlá.
HNOJENÍ:
Přihnojuje se od května do srpna, každé dva týdny, tekutým hnojivem pro pokojové dekorativní listnaté rostliny. Dávka je dvakrát menší než ta, kterou doporučuje výrobce.
VZDUŠNÁ VLHKOST:
Křídelnice, stejně jako všechny kapradiny, špatně snáší suchý vzduch, a proto potřebuje často rosit měkkou a teplou vodou. Květináč můžeme umístit do misky s vlhkým keramzitem.
PŘESAZOVÁNÍ:
Na jaře a pouze tehdy, když kořeny zaplní celý květináč. Substrát pro Pteris cretica by měl mít neutrální nebo slabě kyselou reakci.
Doporučená směs zeminy: 1 díl lehké drnovky, 1 díl listovky, 1 díl rašeliny, 1 díl kompostové zeminy a 1 díl písku.
MNOŽENÍ:
Dělením nebo výtrusy.
ŠKŮDCI, CHOROBY:
Pravidelné hnědé tečky nebo čárky na rubu listu:
Příčinou bývá puklice. Nejčastěji se objevuje na sleziníku ptačí hnízdo.
Počínaje od spodu listy žloutnou, mají hnědé skvrny a opadávají:
Příčinou je pravděpodobně příliš suchý vzduch. Nejčastěji jsou takto postihovány rostliny, které jsou v blízkosti radiátorů nebo mají na svém stanovišti příliš vysokou teplotu. Pokud jsou listy ještě navíc ochablé a vadnou, příčinou je nesprávná zálivka.
Listy žloutnou, mají hnědé špičky a nepřirůstají:
Příčinou je příliš suchý vzduch.
Listy blednou a jsou popálené:
Příčinou bývá stanoviště na příliš siném slunci. Především během letního období musíte kapradiny před poledním žárem sluncem dobře ochránit.
Listy blednou a růst je slabý:
Příčinou je nedostatek živin. Kapradiny potřebují během celého období růstu časté přihnojování slabými roztoky hnojiv.
Listy odumírají:
Nejčastější příčinou je suchý vzduch a suchý substrát.
|